Çocukları Cep Telefonlarından ve Tablet Ekranlarından Uzaklaştırma

Çocuğunuz varsa; onu sevin ya da nefret edin, akıllı cihazlar çocuğunuzun hayatındadır ve burada kalırlar. Daha makul öğrenme için birçok harika fırsat sunan teknoloji, matematik veya fizik gibi öğrencilerin ilgisini çekmek için mücadele etme konusunda geleneksel bir üne sahip olan konularda çocuğun ilerlemesine yardımcı olabilir. Ancak, teknolojinin başka bir utanç verici etkisi var. Bunu kabul etmekten nefret etmemize rağmen, akıllı cihazlar da çocuklarımızı geçici olarak meşgul ve sessiz tutan dijital bir çocuk bakıcısı gibi davranıyor. Ebeveynlik zordur – sadece akşam yemeği hazırlamak için ücretsiz bir saat almak çoğu zaman imkansız hissedebilirsiniz. Çocuğunuzun elinde sadece bir tablet haşlama cazibesi anlaşılır bir şekilde çekici. Fakat gerçek olamayacak kadar iyi bir çocuğu kolayca pasifleştiren bir şey mi? 5-16 yaş arası çocuklar artık ortalama bir gün harcama yapıyor Günde 6 saat bir cep telefonuna veya ekrana bakarak zaman geçirerek endişe verici durumlar çocuklar ve teknoloji arasında ortaya çıkmaya başladı.

Akıllı Cihazların Çocuklara Zararları

Çocukların akıllı cihazlara harcadıkları zaman sadece artık ebeveynlerle ilgili değil – dünyadaki bilim insanları ve hükümetler şimdi bu davranışın etkilerine aktif olarak ilgi duyuyor. Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, akıllı cihazlara ve erişim sağladıkları İnternet’e çok fazla zaman harcanmasının çocukların gelişimindeki birçok alanda sorunlara yol açtığını keşfetti:

  • Rahatsız uyku düzenleri ve uykusuzluk
  • Sosyal ve yaşam becerilerinde daha yavaş gelişme
  • Fiziksel sağlıkta azalma , yani kilo alımı ve dışarıda geçirilen zamanın faydalarına daha az maruz kalma
  • Anahtar ilişkilerin , yani ailenin gelişmesinde hasar
  • Kendine güven / kaygı sorunları ile ilgili sorunlar
  • Beyin yıkamaya artan hassasiyet

Birçok ebeveyn, çocuklarının akıllı bir cihazda uzun süre kalmasının ardından bir baba oğlunun teknoloji takıntısıyla neredeyse şeytani hale geldiğini bildiren davranışsal sorunları arttırdığını da bildirmiştir  . Ekranın mavi parıltısından, etkileştikleri içeriğe kadar, akıllı cihazlarda uzun süreler ile çocuğun refahı üzerindeki olumsuz etkiler arasında bir bağlantı olduğuna dair güçlü kanıtlar var. Ancak bu kadar modern bir mesele olmakla birlikte, ebeveynler bu yolda nasıl ilerleyebilecek?

Çocuklar Neden Akıllı Cihazlara İlgi Gösterir ?

Birincisi, ebeveynlerin bunun sadece çocukları etkileyen bir sorun olmadığını fark etmesi önemlidir. Günümüzde ortalama olarak yetişkinler günde 9 saat 22 dakika süren şaşırtıcı bir harcama yapıyor; ekranlara bakıyorlar ve bunun üçte biri telefonlarımıza harcanıyor. Hepiniz o fuzzy-başlı hissini biliyoruz, telefonunuza çok uzun süre bakmadan bakarken. Ve hepimiz, diğer insanların bir ekrana bakarken aldıkları imarlı ifadeye tanık olduk – bu iyi bir görünüm değil. Telefonlarımızla aşk / nefret ilişkimizin olmasının sebebi, etkileyici yeteneklerine rağmen, bizi hemen bir zombiye çevirme kabiliyetine sahip olmalarıdır. Facebook’unuzu kontrol etmeye devam edersiniz ve yarım saat geçtiğini öğrenmeden önce, Youtube’un derinliklerinden garip videolar izliyorsunuz ve oraya nasıl gideceğiniz hakkında hiçbir fikriniz yok. Öyleyse, teknoloji bize neden bu kadar etki ediyor? Ne yazık ki sebep, hayal edebileceğiniz kadar korkutucu. 2007 yılında, akıllı cihazlar ve uygulamalar çiçeklenmeye başladığında, Stanford Üniversitesi’nde 75 öğrenciden oluşan bir sınıf, teknolojinin “insanları belirli eylemleri yapmaya ikna etmek için” kullanılıp kullanılamayacağını araştırmak için seçildi. Bir ay içinde yarattılar telefon bağımlılığı için formül . Bu sınıftan öğrencilerin birçoğu daha sonra uygulamaları daha bağımlılık yapmak için işe alarak, teknoloji endüstrisindeki en büyük isimlerden bazıları için çalışmaya devam etti. Yani, kafanın içinde değil – bazen telefonunu kapatmak gerçekten zor. Ve kendinizi akıllı cihazlarınızdan ayırmanın zor olduğunu düşünüyorsanız, eylemlerinin sonuçlarının daha az farkında olan bir çocuk için ne kadar zor olduğunu hayal edin.

Ebeveynlerin Çocuk ve Teknoloji Sorunu ile Yüzleşme Sorunları

Ebeveynlerin çoğu, bu modern salgının üstesinden nasıl gelebileceği konusunda bir kayıp hissediyor. Eğer bir ekrana bakarak daha az zaman harcamak için kendimizi disipline edemezsek, çocuklarımızın bunu yapmasını nasıl sağlayacağız? Ekranları tamamen kaldırmak çocuğunuzun sosyal ve hatta akademik olarak tecrit edilmiş hissetmesine neden olabilir. Bazı ebeveynler, teknolojiye yönelik olarak başka davranışlarda olduğu gibi aynı yaklaşımı benimsemiştir; ekran zamanını iyi davranış için bir ödül olarak vermek ve onu bir ceza olarak almak. Bu, çocukların bu son derece lüksler için hem çalışmayı hem de takdir etmeyi öğrenmesine yardımcı olsa da, pek çoğu bu yaklaşımın “teknoloji iyi” ve “hiçbir teknoloji kötü değil” fikrini güçlendirebileceğini savunuyor. Bu zihniyet onların daha anlamlı aktiviteler yerine akıllı cihazlarla oynamaya öncelik vermelerine yol açabilir. Aynı zamanda onları teknolojiden uzaklaştıran her şeye kızdırmalarına neden olabilir, aile ile vakit geçirmek gibi. Diğer bir endişe de, akıllı cihazlara sağlıksız bir bağlılığa yol açmasıdır – ilişkilerinde değil de kendi özgüvenlerinde teknolojide rahatlık ararlar. Örneğin, bir çocuk olarak geliştirilen gıda ile sağlıksız bir ilişkinin, bir yetişkin olarak rahatlatıcı yeme sorunlarıyla bağlantısı olduğu kanıtlanmıştır. Bir çocuğa ne zaman üzgün hissettiğinde dondurma verilirse, bilinçsizce dondurma ile mutsuzluğun tedavisi arasında bir bağlantı kurmaya başlar. Bu onların duygusal veya fiziksel rahatlıklarını istedikleri zaman içgüdüsel olarak yemeğe dönmelerine neden olabilir. Pek çok kişi, bu ödül / cezai hoşgörü işleminin akıllı cihazlarla benzer bağlanma sorunlarına yol açabileceğinden endişe ediyor. Gördüğünüz gibi, çocuklara ve teknoloji sorununa nasıl yaklaşılacağı konusundaki bir fikir bile bin tane argümanı geri getirebilir.

Teknolojinin Gelişimi Nereye Kadar Sürecek

Her ne kadar akıllı cihazlar eve yeni bir ek olsa da, çocuğunuza sağlıklı bir yaşam sağlama ve kendi kendine disiplin ve farkındalığı öğretme konusundaki temel sorun kesinlikle yeni değildir. Eğer kendi aileniz veya büyükanne ve büyükbabalarınız ile konuşursanız, size kendi nesillerinin ebeveynlik mücadelelerini anlatırlar. Rock and roll’un 1950’lerde gençler üzerindeki etkisinden 1990’lardaki jel kalemlere, iki şey her zaman tutarlıdır – çocukların son trendlere olan aşkı ve panikli ebeveynler “ne kadar çok?” Diye sorar. Ancak önemli olan, dünyanın hareket etmeye devam etmesi ve ebeveynliğin uyum sağlamaya devam etmesidir. Bu nedenle, benzersiz bir modern sorun gibi görünmesine rağmen, ilham alabileceğimiz önceki ebeveynlik mücadeleleri neslimiz var. Temel konulara odaklanmak, sağlıklı sağlamak gibi Çocuğunuz için dengeli ve çeşitli yaşam, yalnızca sorunun teknoloji unsuru üzerinde durmak yerine, bu sorunun üstesinden gelmek için başlangıç ​​noktası olabilir. Ancak, çocuklar çocuk olacak. İdeal bir dünyada, çocuklarınızdan ev ödevlerine odaklanmalarını istediğinizde, telefonlarını indirirler. Ama ne yazık ki, bu ideal bir dünya değil ve bazen, çocuğunuz ne kadar güzel olursa olsun, ekranın cazibesi çok fazla.

Çocuklarınızın Cep Telefonlarına ve Tablet Ekranlarına Bakmasını Nasıl Durdurabilirsiniz?

Çocuklarını seviyorsun ve her zaman doğru bir şekilde yanlarında olup olmadığından endişe duyacaksın, ama bu zorlukla yüzleşmede yalnız olmadığını hatırlamak önemlidir. Dünyanın dört bir yanındaki ebeveynler aynı gemide. Fingbox’ın nasıl olduğunu kontrol et ancak bu zorlukla yüzleşmede yalnız olmadığınızı hatırlamanız önemlidir. Dünyanın dört bir yanındaki ebeveynler aynı gemide. Fingbox’ın nasıl olduğunu kontrol et ancak bu zorlukla yüzleşmede yalnız olmadığınızı hatırlamanız önemlidir. Dünyanın dört bir yanındaki ebeveynler aynı gemide. Fingbox’ın nasıl olduğunu kontrol etmek ebeveyn kontrol araçları , çocuklarınızı ekranlarından çekmenize yardımcı olabilir.

İyi haber şu ki, ebeveynler sadece ekran zamanı savaşı ile mücadele etmek zorunda değil. Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, ebeveynlerin çocuklarının teknolojide geçirdikleri zamanı sınırlamalarına yardımcı olacak bir araç olan cihazlar ortaya çıkmaya başladı. Kendi ağ güvenlik cihazımız olan Güvenlik duvarı, davetsiz misafir cihazlarının İnternetinize erişimini engelleme olanağına sahiptir. Bir uygulamanın tıklamasıyla. Gücenlik duvarı kullanıcılarımızdan gelen ciddi taleplerden sonra, bu teknolojiyi geliştirdi ve kutuya ebeveyn kontrolleri ekledi. Bunlar, çocuğunuzun cihazını talep üzerine veya belirli bir süre boyunca İnternetten engelleyen, ancak yine de ağdaki diğer cihazlarla iletişim kurmalarına olanak veren Internet Ödev aracını içerir; Fingbox’ta ayrıca zamanlanmış bir InternetPause özelliği vardır; bu, çocuğunuzun cihazlarının İnternet’e ne zaman erişmesini istediğinize dair günlük programları ayarlayabilmenizi sağlar. Bu nedenle, yatağına gittikten sonra Xbox’larına gizlice giren bir çocuğunuz varsa, Xbox’ın internete erişimini yatma saatlerinde otomatik olarak engellemek için bir program ayarlayabilirsiniz. Buna ek olarak, çocuklarınızın cihazlarında da uyarılar ayarlayabilirsiniz. Siz uzakta olduğunuzda güvenli bir şekilde eve geldiklerini bilmenizi sağlar. Bu tür araçlar, bir cihazı fiziksel olarak ellerinden sürükleme stresiyle sonuçlanmak zorunda kalmadan çocuklarınız için sınırları kolayca ve sakince ayarlamanıza olanak tanır. Tutarlı bir haftalık İnternet erişim programı, çocuklarınızın hem kendi zamanlarını yönetmeyi öğrenmelerini hem de proaktif olarak eğlenceyi ekrandan uzak bulmalarını sağlayabilir. Çocuklarını seviyorsun ve her zaman doğru bir şekilde yanlarında olup olmadıklarından endişe duyacaksın, ama bu zorlukla yüzleşmede yalnız olmadığını hatırlamak önemlidir. Dünyanın dört bir yanındaki ebeveynler aynı gemide. Güvenlik Duvarının nasıl olduğunu kontrol et bir cihazı fiziksel olarak ellerinden sürükleme stresiyle sonuçlanmadan. Tutarlı bir haftalık İnternet erişim programı, çocuklarınızın hem kendi zamanlarını yönetmeyi öğrenmelerini hem de proaktif olarak eğlenceyi ekrandan uzak bulmalarını sağlayabilir. Çocuklarını seviyorsun ve her zaman doğru bir şekilde yanlarında olup olmadıklarından endişe duyacaksın, ama bu zorlukla yüzleşmede yalnız olmadığını hatırlamak önemlidir. Dünyanın dört bir yanındaki ebeveynler aynı gemide. Güvenlik Duvarının nasıl olduğunu kontrol et bir cihazı fiziksel olarak ellerinden sürükleme stresiyle sonuçlanmadan. Tutarlı bir haftalık İnternet erişim programı, çocuklarınızın hem kendi zamanlarını yönetmeyi öğrenmelerini hem de proaktif olarak eğlenceyi ekrandan uzak bulmalarını sağlayabilir.

Teknoloji, Çocukların Düşünce ve Odaklanma Şeklini Nasıl Değiştiriyor?

Çocuklarınız, 21. yüzyıl yaşamında düşünmeye ve başarıya odaklanmaya hazır mı?

Düşünme. Tecrübelerimize, bilgilerimize ve içgörülerimize dayanan sonuçları yansıtma, sebep ve sonuçlara dayanma kapasitesi. Bizi insan yapan ve iletişim kurmamızı, yaratmamızı, inşa etmemizi, ilerletmemizi ve medeni olmamızı sağlayan budur. Düşünme, çocuklarımızın kim olduklarını ve ne yaptıklarını, gözlemlemekten, öğrenmekten, hatırlamaktan, sorgulamaktan ve yargılamaktan, inovasyona, tartışmaya, karar vermekten ve harekete geçmeye kadar pek çok yönü kapsar.

İnternet öncülüğündeki tüm yeni teknolojilerin, açık ve ince, kasıtlı ve kasıtsız, avantajlı ve zarar verici ve farklı şekillerde düşündüğümüzü şekillendirdiğine dair çok az şüphe var. hızlı bir şekilde ortaya çıkan bebeklik ve gelişmeler, ne tarihsel kaygının ne faydası ne de çocuklarımızın düşünme yeteneğini nasıl etkilediğine ilişkin olarak bu ilerlemelerin değerini ve maliyetini düşünme veya inceleme zamanımız yok.

Bununla birlikte, teknolojinin çocukların düşündüğü farklı şekillerde hem yararlı hem de zararlı olabileceği konusunda artan bir araştırma bütünü vardır. Üstelik bu etki sadece çocukları düşüncelerinin yüzeyinde etkilemiyor. Aksine, beyinleri hala gelişmekte ve dövülebilir olmaları nedeniyle, dijital yerlilerin teknolojiye sık sık maruz kalması aslında beyni önceki nesillere göre çok farklı şekillerde kablolamaktadır. Açık olan, tarih boyunca kaydedilen ilerlemelerde olduğu gibi, mevcut teknolojinin beynimizin nasıl geliştiğini belirlediğidir. Örneğin, teknoloji yazarı Nicholas Carr’ınokuduğun ortaya çıkışının beynimizi odaklanmış ve yaratıcı olmaya özendirdiğini gözlemlemiştir. Buna karşılık, İnternetin yükselişi, bilgileri hızlı ve verimli bir şekilde tarama yeteneğimizi güçlendirmektedir.

Teknolojinin çocuklar üzerindeki etkileri, hem fayda hem de maliyet ile karmaşıktır. Teknolojinin, çocuğunuzun düşüncesinin gelişiminde yardımcı olacağı veya zarar vereceği, hangi teknolojinin kullanıldığına, nasıl ve ne sıklıkta kullanıldığına bağlıdır. En azından yaşamlarının erken döneminde, çocuğunuzun teknoloji ile olan ilişkisini dikte etme gücü ve sonuç olarak bunlar üzerindeki etkisi sinaptik etkinlikten bilinçli düşünceye kadar.

Önümüzdeki birkaç hafta boyunca, en son düşünme ve araştırmanın teknolojiyi çocukların nasıl düşündükleri üzerinde en büyük etkiye sahip olduğunu gösterdiği alanlara odaklanacağım: dikkat , bilgi yüklemesi, karar verme ve hafıza / öğrenme. Daha da önemlisi, bu alanların tümü, teknolojinin çocuklarınızı nasıl etkilediği üzerinde önleyici bir etkiye sahip olabileceğiniz alanlardır.

Dikkat inizi Çekerim !!!

Dikkatini, düşünme yolunun kapısı olarak düşünebilirsiniz. Onsuz, düşünme, algı, hafıza, dil, öğrenme, yaratıcılık , akıl yürütme, problem çözme ve karar verme gibi diğer yönleri büyük ölçüde azalır veya hiç bir şekilde gerçekleşemez. Çocuğunuzun etkili ve tutarlı bir şekilde odaklanmayı öğrenebilmesi, büyümelerinin hemen hemen tüm yönlerinin temelini oluşturur ve başarılı ve mutlu insanlara gelişiminde temeldir.

Dikkatin yüksek oranda dövülebilir bir kaliteye sahip olduğu ve en çok kullanıldığı ortamdan doğrudan etkilendiği bulunmuştur . Bu seçici dikkat, farklı türlerin işlev görmelerine ve hayatta kalmalarına yardımcı olacak dikkat becerileri geliştirdikleri hayvan krallığında bulunabilir. Örneğin, kurtlar, aslanlar, kaplanlar ve diğer avcıların avlarını bulmalarını ve izlemelerini sağlayan görsel olarak çok dikkatleri çekmiştir. Sözleşmede, geyik ve antilop dahil avları, yaklaşmakta olan avcıları duymalarına izin veren iyi gelişmiş bir işitsel ilgiye sahiptir. Her iki durumda da, hayvanların dikkat yetenekleri yaşadıkları ortama bağlı olarak gelişmiştir.

Aynısı insan gelişimi için de geçerlidir. Bebeklerin ebeveynlerinin yüzlerini tanıma veya sınıfta dikkat eden öğrencilerin farkına varma, çocukların yakın çevresi, geliştirdikleri dikkat türünü belirler. Örneğin, geçmiş nesiller, çocuklar okuma zamanlarının önemli bir bölümünü yönetiyor, birkaç dikkat dağıtıcı sunan ve yoğun ve sürekli dikkat, hayal gücü ve hafıza gerektiren bir aktivite. Televizyonun ortaya çıkışı, çocuklara görsel uyaranlar, parçalanmış dikkat ve çok az hayal gücü ihtiyacı sunarak bu ilgiyi değiştirdi. Sonra İnternet icat edildi ve çocuklar, dikkat dağıtmanın normal olduğu, tutarlı dikkatin imkansız olduğu, hayal gücünün gereksiz olduğu ve hafızanın engellendiği çok farklı bir çevreye sokuldu.

Teknoloji, beyni bilgiye bakmaktan çok farklı şekilde dikkate almaya zorlar. Nicholas Carr’ın kullandığı metafor, tüplü dalış ve jet ski arasındaki farktır. Kitap okumak, dalgıcın sessizce, görsel olarak kısıtlanmış, yavaş ilerleyen bir ortamda suya daldırıldığı ve sonuç olarak dar bir odaklanma ve kendileri için mevcut olan sınırlı bilgiye derinlemesine düşünmeleri gereken tüplü dalış gibidir. Buna karşılık, İnternet’i kullanmak jet ski ile aynıdır; jet skier’in su yüzeyi boyunca yüksek hızda kayması, geniş bir manzaraya maruz kalması, birçok dikkat dağıtma ile çevrili olması ve yalnızca herhangi bir şeye kısaca odaklanabilmesi gibi.

Aslında, çalışmalarKesintisiz metin okumanın, metinler ve reklamlarla dolu metni okuyanlardan daha hızlı tamamlanma ve daha iyi anlama, hatırlama ve öğrenme ile sonuçlandığını göstermiştir. Sunumun salt okunur bir versiyonunu okuyanlar, video içerenlere kıyasla, sununun geleneksel bilgeliğe aykırı bir bulgu olduğunu daha çekici, bilgilendirici ve eğlendirici buldular . Ek olarak, geleneksel eğitim bilgeliğinin aksine, ders sırasında Internet erişimine izin verilen öğrenciler dersi hatırlamıyorlardı ya da ders sırasında “kablolu” olmayanlar gibi materyal testi yapmıyorlardı. Son olarak, okuma, görsel medyadan daha iyi yansıma, eleştirel düşünme, problem çözme ve kelime bilgisi geliştirir .
Bütün bunlar çocuklarınızı büyütmek için ne anlama geliyor? Sonuç olarak, çok fazla ekran süresi ve okuma, oyun oynama ve iyi eski yapılandırılmamış ve yaratıcı oyun gibi yeterince başka aktiviteler, çocuğunuzun beyinlerini daha az değil, daha az yapabilecekleri şekilde kablolu hale getirmesine neden olacaktır. Bu çılgın yeni teknoloji dünyasında gelişmeye hazır.

Teknolojiye maruz kalmak hiç de fena değil. Araştırmalara göre örneğin video oyunları ve diğer ekran medyasının görsel-mekansal yetenekleri geliştirdiğini, dikkat kabiliyetini, tepki sürelerini ve karışıklık arasındaki ayrıntıları tanımlama kapasitesini arttırdığını gösterir. Ayrıca, çocukları aptallaştırmak yerine, onları farklı kılmak olabilir. Örneğin, İnternet arama motorlarının her yerde kullanımı, çocukların bir şeyleri hatırlama konusunda daha az becerikli olmalarına ve nerede bir şeyler bulacaklarını hatırlamada daha yetenekli olmalarına neden olmaktadır. Bugünlerde bilginin ne kadar kolay bulunabileceği göz önüne alındığında, sadece bakacakları yerin bilinmesinin çocuklar için bir şeyleri bilmekten daha önemli hale gelmesinin bir nedeni vardır. Beynimizde bilgi saklamak zorunda kalmamak, tefekkür, eleştirel düşünme ve problem çözme gibi daha “üst düzey” işlemlere girmesine izin verebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here