Bazı Televizyon kanalları kısmen abonelikten finanse edilmektedir; sonuç olarak, sinyaller yayın yoluyla şifrelenir ve yalnızca ödemeyi yapan abonelerin televizyon ya da özel kanalların geri ödemesini görüntülemek için şifre çözme kodlarını kullandığından emin olunur. Çoğu abonelik sağlayıcıları da tanıtım yoluyla finanse edilmektedir.

İnsan Kaynakları Dergisi’nde yapılan bir 2017 incelemesinde, kablolu televizyona yapılan tanıtımın, bilişsel kapasiteyi ve erkekler için lise mezuniyet ücretlerini azalttığı gözlemlendi.

İşler bu alanlarda ihtiyatlı bir şekilde devam ediyordu, çünkü müşteri odaklı makineleri bu hizmetlerle uyumluluk için yükseltme masrafı oldukça büyüktü ve hem geniş hem de yüksek fiyatlı yeni küçük işletme sürümleri talep etti.

CATV kısaltması genellikle kablolu televizyon için kullanılır. İlk başta, 1948’de kablolu televizyonun kökenlerinden, Grup Erişimi Televizyonu ya da Mahalle Anten Televizyonu için hazırlandı: Havadan yayın alıcısının vericilere ya da dağlık arazilere mesafeyle sınırlandırıldığı yerlerde, muazzam “Yerel topluluk antenleri” inşa edildi ve kablo onlardan belirli evlere koşuyordu.

2005 Üçüncü Çeyrek sonuçlarında elde edilen başarı, genişbant servis sağlayıcısı olarak kablonun yeni yerinin genişlemesi konusunda yeterli kanıt sağlamıştır.

Mekanik televizyonlar kullanmayı bıraktığımız bir amaç var: elektronik televizyonlar çok çarpıcıydı.

Hemen hemen her rotasyonda bir TV seti gövdesi yapıldı. Fotosensörler, Dijital kameraların şimdi yaptığı gibi her bir pikselin parlaklığını saptadılar ve ışık modüle edilmiş bir elektronik işaretti.

Televizyon, yirmili yılların sonlarında ham deneysel tiplerde elde edilebilir hale geldi, ancak yeni know-how’a bireylere tanıtılmadan çok önce birkaç kez olmaya devam edecek. II. Dünya Savaşı’ndan sonra, Birleşik Devletler’de ve İngiltere’de gelişmiş bir siyah-beyaz TV yayını biçimi tercih edildi ve televizyon setleri hanelerde, işletmelerde ve kurumlarda yaygınlaştı. 1950’lerde, halkın duygularını etkilemenin birincil aracı televizyondu. [1] 1960’lı yılların ortalarında, ABD’de ve dünyadaki diğer birçok ulusta renkli yayın yapıldı. Betamax, VHS kaseti, bölgesel diskler, DVD’ler, flash sürücüler, büyük çözünürlüklü Blu-ray Diskler ve bulut elektronik video kayıt cihazları dahil olmak üzere çeşitli farklı arşiv depolama ortamlarının sağlanması, izleyicilerin önceden kaydedilmiş ürünü görüntülemesini sağlamıştır – örneğin videolar – kendi zaman planınızla evinizde.

[yetmiş dört] [75] Süper-Emitron, orijinal Emitron ve ikonoskop tüplerinden on beş on beş kez daha hassastı ve bazı durumlarda bu oran esasen daha yüksekti. [yetmiş] Kesinlikle kullanıldı. BBC aracılığıyla bir dış mekan yayıncılığı için, 1. kez, Ateşkes Antlaşması üzerine, Genel halkın çok televizyonda gözlemleyebildiği 1937 Çalışma Günü, Kralın Cenotaph’ta nasıl bir çelenk bıraktığını tespit etti. [76] Bu, herkesin komşu binaların çatısına monte edilmiş kameralardan canlı bir sokak sahnesi yayınlayabildiği ilk seferdi, ne Farnsworth ne de RCA, 1939 Büyük elma Tüm dünyasının Gerçekliği’nden önce aynı şeyi yapamadı.

Bu yasa, 1934’deki İletişim Yasası’nın bir sağlık takviyesiydi;

FCC nedeniyle kabul edilen son tipik tarama formatları, element oranları veya çözünürlük izleri için yalnız bir standart gerektirmedi. Bu sonuç, tüketici elektroniği pazarına (bazı yayıncıların katıldığı) ve bilgisayar endüstrisine (sinema sektörü ve birkaç genel kamu çıkar grubuna katılmış olan) ve yukarıdaki 2 tarama prosedüründen hangisinin taranan veya ilerici olduğu konusundaki anlaşmazlığın sonucudur. kalite. Dünya çapında televizyonlarda kullanıldığı anlaşılan taramalı tarama, başlamak için çift sayılı suşları ve ardından tek sayılı olanları tarar. Adet olarak kullanılan yapı olan aşamalı tarama, suşları baştan sona diziler halinde tarar. Bilgisayar alanı, aşamalı taramanın esas olarak sıra dışı tarama yönteminde “titrememesi” nedeniyle olağanüstü olduğunu savundu. Dahası, aşamalı taramanın çevrimiçi pazar yeri ile çok daha kolay bağlantılara izin verdiğini ve bunun tersi durumdaki kontrollerden çok daha ucuza yerleştirilmiş formatlara dönüştürüldüğünü savundu.

Ayrıca, programlar ve reklamlar arasında zaman içerisinde net bir ayrım yapılması gerekmektedir. Kesinlikle profesyonel olmayan BBC’nin, yurt dışında oldukça az sayıda reklam ve pazarlama destekli kanalı olmasına rağmen, birleşik krallıkta televizyonlarda reklam göstermesine gerçekten izin verilmiyor. Neredeyse tüm fiyat aralığı televizyon lisans harcamalarından (aşağıya bakınız) ve yayın sendikasyonundan, makalelerin diğer yayıncılara satılmasından kaynaklanmaktadır.

Dünyada Televizyonun Tarihi

Televizyon dünyada milyarlarca evde bulunabilir. Ancak 100 yıl önce, hiç kimse bir televizyonun ne olduğunu bilmiyordu. Aslında, 1947 li yıllarda sadece birkaç bin Amerikalı televizyona sahipti. Böylesine çığır açan bir teknoloji, önemli bir buluşla beraber hemen hemen herkes televizyon sahibi oldu.

1800’lerde ve 1900’lerin Başlarında Televizyonlar

Elektrikli televizyonlardan önce mekanik televizyonlar vardı.

İlk televizyonlar 1800’lerin başında görünmeye başladı. Görüntüleri mekanik olarak taradıktan sonra bu görüntüleri bir ekrana iletiyorlardı. Elektronik televizyonlarla karşılaştırıldığında, son derece ilkeldiler.

İlk mekanik televizyonlardan biri spiral düzende düzenlenmiş delikli döner bir disk kullanılıyordu. Bu cihaz bağımsız olarak iki mucit tarafından yaratıldı: İskoç mucit John Logie Baird ve Amerikalı mucit Charles Francis Jenkins. Her cihaz 1920’lerin başında icat edildi.

Bu iki mucitten önce Alman mucit Paul Gottlieb Nipkow ilk mekanik televizyonu geliştirmişti. Bu cihaz, dönen bir metal disk kullanarak teller aracılığıyla görüntüler gönderiyordu. Ancak, cihazı televizyon olarak adlandırmak yerine, “elektrik teleskopu” olarak nitelendirdi. Cihaz 18 piksel çözünürlüğe sahipti.

1907’de iki mucit – Rus Boris Rosing ve İngiliz AA Campbell-Swinton – tamamen yeni bir televizyon sistemi oluşturmak için bir katod ışın tüpünü mekanik bir tarama sistemi ile birleştirdi.

Sonuçta, bu mucitlerin erken çabaları birkaç yıl sonra dünyanın ilk elektrikli televizyonuna yol açacaktır.

İlk Elektronik Televizyon 1927’de İcat Edildi

Dünyanın ilk elektronik televizyonu, Philo Taylor Farnsworth adlı 21 yaşındaki bir mucit tarafından yaratıldı. Mucit, 14 yaşına kadar elektriksiz bir evde yaşadı. Liseye başlayarak, hareketli görüntüleri yakalayabilecek, bu görüntüleri koda dönüştürebilecek, daha sonra bu görüntüleri radyo dalgaları boyunca farklı cihazlara taşıyabilecek bir sistem düşünmeye başladı.

Farnsworth, bugüne kadar icat edilen herhangi bir mekanik televizyon sisteminin milinden ilerideydi. Farnsworth’un sistemi bir elektron ışını kullanarak hareketli görüntüleri yakaladı (temel olarak ilkel kamera).

Televizyon tarafından şimdiye kadar iletilen ilk görüntü basit bir çizgiydi. Daha sonra, Farnsworth, olası bir yatırımcı “Bu şeyde ne zaman bir miktar para göreceğiz, Farnsworth?” Diye sorduktan sonra televizyonunu kullanarak ünlü bir dolar işareti iletirdi.

1926 ve 1931 arasında, mekanik televizyon mucitleri televizyonları test etmeye devam etti. Bununla birlikte, hepsi modern elektrikli televizyonlara kıyasla eski olmalarına mahkum edildi: 1934’te, tüm TV’ler elektronik sisteme dönüştürülmüştü.
Anlaşılır bir şekilde, tüm erken televizyon sistemleri görüntüleri siyah beyaz olarak iletti. Bununla birlikte, Renkli TV ilk olarak 1904’te teorik olarak yeniden yapıldı – sonra konuşacağız.

İlk Televizyonlar Nasıl Çalışıyordu?

Yukarıda listelenen iki tür televizyon, mekanik ve elektronik olarak, çok farklı şekillerde çalışırlar. Bu televizyonların yukarıda nasıl çalıştığını açıkladık, ancak bu bölümde daha ayrıntılı bir açıklama yapacağız.

Mekanik Televizyonlar

Mekanik televizyonlar, görüntüleri bir vericiden alıcıya iletmek için dönen disklere dayanıyordu. Hem verici hem de alıcı dönen disklere sahipti. Disklerin içinde disk etrafında bulunan delikler vardı, her delik diğerinden biraz daha düşüktü.

Görüntüleri iletmek için, tamamen karanlık bir odaya bir kamera yerleştirmeniz ve ardından diskin arkasına çok parlak bir ışık yerleştirmeniz gerekiyordu. TV görüntüsünün her karesinde bir devir yapmak için bu disk bir motor tarafından döndürülecekti.

Baird’in ilk mekanik televizyonunda 30 delik vardı ve saniyede 12,5 kez döndürüldü. Diskin önünde, ekranı aydınlatmak için bir mercek vardı.

Işık ekana çarptığında, bu ışık fotoelektrik bir hücreye yansıtılır ve bu da bu ışık enerjisini elektriksel darbelere dönüştürür. Elektrik darbeleri hava üzerinden bir alıcıya iletilir. Bu alıcıdaki disk, vericinin kamerasındaki diskle aynı hızda dönecektir.

Alıcı uç, yayınları alan ve bunları diskin arkasına yerleştirilmiş bir neon lambaya bağlayan bir radyo alıcısına sahipti. Lamba, alıcıdan aldığı elektrik sinyaline göre ışığı söndürürken disk dönecektir.

Sonuçta, bu sistem görüntüyü diskin diğer tarafında görüntülemenize izin verir – bir büyüteç gerektiğinde. Sistem şema biçiminde şöyle işler:

Elektronik Televizyonlar

Mekanik televizyonları kullanmayı bırakmamızın bir nedeni var: elektronik televizyonlar çok üstündeydi.

Elektronik televizyonlar, Katot Işın Tüpü (CRT) olarak adlandırılan bir teknolojiye ve iki veya daha fazla anota dayanır. Anotlar pozitif uçlar ve katot negatif uçlardı.

Katot Işın Tüpünün “Katot” kısmı, cam bir Tüp (CRT’nin “T” si) içine yerleştirilmiş ısıtılmış bir filamentti. Katot tüpün boş alanına bir elektron ışını saldıracaktı (bu aslında bir vakumdu).

Bu salınan elektronların tümü negatif bir yüke sahipti ve bu nedenle pozitif yüklü anotlara çekildi. Bu anotlar, televizyon ekranı olan CRT’nin sonunda bulundu. Elektronlar bir ucunda serbest bırakıldığında, diğer ucunda televizyon ekranında gösterildi.

Tabii ki, elektronları bir cam ekrana ateşlemek görüntü oluşturmaz. Görüntüler yapmak için, televizyon ekranının içi fosforla kaplanır. Elektronlar ekrandaki görüntüyü bir seferde bir satır çizer.

Elektronların ateşlenmesini kontrol etmek için, CRT’ler iki “direksiyon bobini” kullanır. Her iki direksiyon bobini de elektron ışınını ekranda istenen yere itmek için mıknatısların gücünü kullanır. Bir direksiyon bobini elektronları yukarı veya aşağı doğru iterken, diğeri onları sola veya sağa iter.

Amerika’daki İlk Televizyon İstasyonları

Dünyanın ilk televizyon istasyonları ilk olarak 1920’lerin sonunda ve 1930’ların başında Amerika’da görünmeye başladı.

İlk mekanik TV kanalı W3XK olarak adlandırıldı ve Charles Francis Jenkins (mekanik televizyonun mucitlerinden biri) tarafından yaratıldı. Bu televizyon kanalı ilk yayını 2 Temmuz 1928’de yayınladı.

Dünyanın ilk televizyon kanallarından biri olan WRGB, 1926’dan günümüze dünyanın tek sürekli çalışan istasyonu olma onuruna sahiptir.

Amerika’da İlk Televizyonlar

Amerika’nın ticari olarak üretilen ilk televizyon setleri, John Baird’un televizyon tasarımları tarafından yapılan mekanik televizyon sistemine dayanıyordu. Bu setler Eylül 1928’de halka tanıtıldı.

Ancak, Amerikan elektronik televizyon setleri ticari olarak üretilmeden ve piyasaya sürülmeden önce 1938’e kadar sürebilirdi. Serbest bırakıldıktan hemen sonra vurdular.

Televizyon Setleri İçin İlk Uzaktan Kumanda

Dünyanın ilk televizyon uzaktan kumandası Tele Zoom olarak adlandırıldı ve uzaktan kumanda olarak bile sınıflandırılamadı. Tele Zoom yalnızca televizyondaki resmi “yakınlaştırmak” için kullanıldı. Herhangi bir kanalı değiştirmek veya TV’yi açmak veya kapatmak için kullanamazsınız. Tele Zoom 1948’de piyasaya sürüldü.

İlk “gerçek” uzaktan kumanda Zenith tarafından üretildi ve 1955’te piyasaya sürüldü. Bu uzaktan kumanda televizyonu açıp kapatabilir ve kanalı değiştirebilirdi. Aynı zamanda tamamen kablosuz oldu.

Amerika’da İlk Televizyon Programı

Bugün Amerikan ağları her gün binlerce farklı program oynuyor. Bununla birlikte, bu programların her biri, Amerika’nın Kraliçenin Messenger’ı olarak adlandırdığı ilk televizyon programına varlığını borçludur. Bu program ilk kez 1928’de WRGB istasyonu tarafından gösterildi.

The Queen’s Messenger’ın Amerika’da gösterilen ilk TV programı olduğundan% 100 emin değiliz . 1928’de, programın yalnızca dört televizyona yayınlandığı düşünülüyordu. 400 değil. 4,000 değil. Dört. Dolayısıyla, bunun gerçekten ilk televizyon programı olup olmadığı konusunda bir belirsizlik ve tartışma var.

Amerika’nın İlk Televizyon Reklamı

Amerika’daki ilk televizyon istasyonu 1928’de yayınlanmaya başladı. İlk 13 senesinde televizyon, ticari olarak serbest kaldı. Amerika’daki ilk ticari yayın, ilk Amerikan reklamının yayınlandığı 1 Temmuz 1941 tarihine kadar gerçekleşmedi. Reklam bir Bulova saati içindi ve 10 saniye sürdü. NBC’de yayınlandı.

Amerika’da Renkli Televizyon

Renkli televizyon, köklerini 1904 yılına kadar izler ve bir Alman mucit renkli televizyon için patent aldı. Ancak, bu mucit aslında çalışan renkli bir televizyona sahip değildi – bu sadece patentli bir fikirdi.

Kavramsallaştırılmış renkli televizyon sistemi, 1925 yılında mucit Vladimir Zworykin’den ortaya çıktı. Ancak, bu sistem hiçbir zaman gerçeğe dönüştürülmedi. Onu gerçeğe dönüştürmek için yapılan tüm girişimler başarılı olamadı.

Renkli televizyon, yaklaşık 20 yıl boyunca sırt yakıcıya yerleştirildi. 1946’da renkli televizyon fikri ciddi şekilde yenilendi. TheHistoryOfTelevision.com’un açıkladığı gibi ,

“1946’da, İkinci Dünya Savaşı tarih oldu ve Amerika’daki insanlar savaşta kaybedilen her zaman telafi etmek istedi. Siyah beyaz televizyonun eski olduğu düşünülüyordu ve yeni bir şey yapmanın zamanı gelmişti. Bu, renkli televizyon sistemlerinin ilk kez ciddiye alınmaya başlandığı zamandır. ”

Amerika’daki renkli televizyon savaşı iki endüstri devi arasında yapıldı: CBS ve RCA. CBS, renkli bir televizyon seti üreten ilk şirketti. Ancak, ana dezavantajı, John Baird’in orijinal sistemine dayanan mekanik bir televizyon olmasıydı . Bu nedenle Amerika’da kullanılan siyah beyaz televizyonlarla uyumlu değildi.

Bu büyük kusura rağmen, FCC CBS renkli televizyonunun ulusal standart olacağını belirtti.

RCA, Amerika’daki milyonlarca müşteri tarafından bile kullanılabildiği zaman (çoğu RCA televizyonuna sahip olan) CBS renkli TV’yi standart hale getirmenin haksız olduğunu belirtti.

Unfazed, RCA müşterileri RCA setleri ile uyumlu olacak kendi renkli televizyon sistemi geliştirmeye devam etti. 1953 yılında FCC, RCA’nın renkli TV sisteminin daha iyi olduğunu kabul etti. 1954’ten itibaren Amerika’da renkli RCA TV sistemleri satıldı.

Renkli TV, 3D TV ve diğer teknolojilerle benzer bir başlangıç ​​problemine sahipti: insanlar renkli TV teknolojisine sahipti, ancak yayıncılar renkli TV içeriği üretmiyordu. 1954-1965 yılları arasında çok az sayıda renkli TV seti vardı. Ancak, 1966’dan itibaren renkli TV programcılığı Amerika’da yayınlandı ve renkli televizyon setlerinin satışlarında bir artışa yol açtı.

1950’li ve 2000’li Yıllar Arasında TV Tarihinin Zaman Çizelgesi

1950’lerin ve 2000’lerin arasında televizyon, niş bir teknolojiden ülke genelindeki oturma odalarında bulunan kritik bir iletişim biçimine dönüştü. Televizyonu bugünkü haline getirmek için 20. yüzyılın ikinci yarısında çok sayıda değişiklik ve gelişme yaşandı. İşte bir zaman çizelgesi:

 • 1949: Ocak ayında, 58 pazarda TV kanalı sayısı 98’e yükseldi.
 • 1949: FCC, yayıncıları tartışmayı ele alırken bir konunun tüm taraflarını aramaktan ve sunmaktan sorumlu olan Fairness Doktrini’ni kabul etti. Bu yasa, yayıncıların seçimlerde koşan adaylara eşit süre vermelerini gerektiren 1934 tarihli İletişim Yasası’nın bir tamamlayıcısıydı.
 • 1951: Philip Morris’in sponsorluğunda Lucy’yi seviyorum, doğdu. Yarım saatlik sitcom, ilk altı tam sezonunun dördünde ülkedeki bir numaralı program olarak yer aldı.
 • 1951: 21 Haziran’da CBS ilk renk programını yayınladı. Yukarıda bahsedildiği gibi, CBS’nin renk sistemi Amerika’da yalnızca az sayıda TV ile çalıştı. Amerika’daki sadece 12 müşteri ilk renkli TV yayınını görebiliyordu. Bu program için 12 milyon başka televizyon boştu.
 • 1952: Bob Hope, komedi radyodan TV’ye, The Bob Hope Show’un Ekim 1952’de girdiği tarihte yayınlandı.
 • 1952: 1952’nin sonuna gelindiğinde, ABD’de 20 milyon hanede televizyonlar önceki yıla göre% 33 artarak bulundu. ABD’li reklamverenler, 1951’den% 38,8 artışla televizyon reklamcılığına toplam 288 milyon dolar harcadı.
 • 1953: RCA, 12 yerine 12 milyon televizyonda çalışan renkli yayın sistemini yayınladı.
 • 1954: NBC, komedyen Steve Allen ile Tonight Show’u başlattı.
 • 1955: Klasik batı TV şovu Gunsmoke, 20 yıllık çalışmalarına CBS’de başladı.
 • 1958: 525’te Amerika’da bulunan 525 kablolu TV sistemi 450.000 aboneye hizmet veriyor. Buna cevaben, CBS, TV Rehberinde “Bildiğimiz gibi ücretsiz televizyonun ücretli televizyonun yanında yaşayamayacağını” belirten iki sayfalık bir reklam yayınladı.
 • 1960: John F. Kennedy ve Richard Nixon arasındaki dört tartışma, yıl boyunca cumhurbaşkanlarının kampanya şeklini değiştirerek ülke genelinde yayınlandı.
 • 1963: Tarihte ilk kez, televizyon bir bilgi kaynağı olarak gazeteleri geçiyor. Bu yıl yapılan bir ankette, Amerikalıların% 36’sı TV’yi% 24 oranında tercih edilen baskıdan daha güvenilir bir kaynak olarak buldu.
 • 1964: FCC, kabloyu ilk kez düzenler. FCC, operatörlerin uzak pazarlardan gelen programlamayı karartmasını ve bir yerel istasyonun kendi programlamasını çoğaltmasını istedi (eğer yerel istasyon talep ederse).
 • 1964: 73 milyon izleyici izle, Beatles Ed Sullivan Show’da belirdi.
 • 1965: NBC, kendisini Tam Renkli Ağ olarak adlandırır ve programlamasının% 96’sını renkli yayınlar.
 • 1969: Astronot Neil Armstrong ilk kez milyonlarca Amerikalı izleyicinin network TV’de canlı yayınlarını izleyerek ayın üzerinde yürür.
 • 1970: FCC, üç ana ağın özel gösterilerin yeniden yayınlanmasına sahip olmalarını ve kontrol etmelerini yasaklayan Finansal Çıkar Sendikasyon Kurallarını uygular. Bu, her gece 30 dakika programlama yaparak ilk 50 pazardaki yerel istasyonlara geri verildi ve yerel programlama üretimini teşvik etti.
 • 1971: Reklamlar ortalama 60 saniyeden ortalama uzunluğu 30 saniyeye çıkar.
 • 1979: Bazı insanlar ankete göre “TV’nin sonunun başlangıcı” olduğuna inanıyorlardı. Amerikalıların% 44’ünün mevcut programlardan memnun olmadığını ve% 49’unun birkaç yıl önce yaptıklarından daha az TV izlediğini belirtti.
 • 1979: Tamamen spora adanmış bir ağ olan ESPN, kablo ile ilk kez sahneye çıktı. ESPN en büyük ve en başarılı temel kablo kanalı olmaya devam edecek.
 • 1980: Ted Turner, günün 24 saati haberleri gösteren bir kanal olan Cable News Network’ü (CNN) başlattı.
 • 1980: Müzik Televizyonu (MTV) 1980 Ağustos’unda ilk kez sahneye çıktı.
 • 1986: Yıllarca yükselen oranlardan sonra, ABC, CBS ve NBC ilk kez spor programları için ticari zaman satmakta zorlanıyorlar. 1986 NFL sezonu için ticari oranlar 1985 sezonundan% 15 düştü.
 • 1989: Pay Per View, televizyondaki izini bırakmaya başladı ve tüm kablolu evlerin yaklaşık% 20’sine ulaştı.
 • 1992: Infomercials büyüme ile patladı. Bu yıl, Ulusal Reklam Ajansları Pazarlama Birliği, reklam ajanslarının 1988’in iki katı olan 750 milyon dolarlık satış ürettiğini tahmin ediyor.
 • 1993: 1993 yılının başında, Amerikan hane halklarının% 98’i en az bir televizyona sahipken,% 64’ü iki ya da daha fazla gruba sahipti.
 • 1996: 18 inç çapındaki dijital çanak antenler pazara sunarak VCR’nin yanındaki tarihteki en çok satan elektronik ürün haline geldi.
 • 2000: Dijital Video Disk (DVD) tanıtıldı.
 • 2004: DVD’ler ilk kez VHS kasetlerini sattı.
 • 2005: Düz ekran televizyonlar ve HDTV’ler ilk kez tanıtıldı.
 • 2006: Düz ekran televizyonlar ve HDTV’ler ilk defa uygun fiyatlı hale geldi.
 • 2006: Sony, bir DVD ile aynı boyutta olmasına rağmen 27 GB’a kadar tutma kapasitesine sahip Blu-ray disk biçimini yayınladı.
 • 2010: 3D televizyonlar, Avatar gibi popüler 3D gişe rekortmenleri tarafından teşvik edilerek piyasaya çıkmaya başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here